Anyż. Zapomniana przyprawa polskiej kuchni

  1. 14.12.2016
  2. WP Kobieta

Zwykle stosujemy go do świątecznych wypieków, np. pierniczków, tart jabłkowych, keksów. Anyż gwiazdkowy wspaniale podkręca też smak dań wytrawnych, np. zup i pieczeni.

Anyż to jedna z najstarszych roślin świata wykorzystywana zarówno w kuchni, jak i w medycynie naturalnej. Ta delikatna w smaku przyprawa pochodzi ze starożytnych Chin. Roślina lubi ciepło i słońce, dlatego uprawiana jest w rejonie basenu Morza Śródziemnomorskiego, w Afryce. Do Polski anyż trafił już w średniowieczu, a swoją popularność zyskał dzięki zakonowi benedyktów.
W kuchni anyż wykorzystywany jest w postaci sproszkowanej, chociaż coraz częściej na polskie stoły trafia anyż gwiaździsty wykorzystywany przede wszystkim w kuchni chińskiej. Jako przyprawa podkreśli smak mięsa czy rozgrzewających napojów, ale jego najważniejsze właściwości warto wykorzystać dla zdrowia.

To owoc badiana właściwego - drzewa uprawianego głównie w rejonie Azji południowo-wschodniej. Ususzony wyróżnia się mocnym i charakterystycznym zapachem. Zmielone owoce stanowią przyprawę, którą można dodawać do wypieków, kompotów, budyniów oraz do aromatyzowania niskoprocentowych napojów alkoholowych (np. likierów).

Niektórzy używają gwiazdek anyżu do kompotu z suszu. Te dekoracyjne gwiazdki mają niezwykły korzenno-słodkawy smak. Można je kupić również w wersji zmielonej. Anyż wspaniale komponuje się z innymi przyprawami korzennymi, np. szafranem, pieprzem i cynamonem. Ta przyprawa ma także wiele właściwości leczniczych. Pobudza trawienie oraz działa rozkurczowo.

Ciasteczka czy cukierki anyżowe znamy wszyscy. Nie pamiętamy jednak, że anyż dodawany był także do ryb, mięs i sałatek. Te małe, aromatyczne nasiona pochodzą z rośliny, która świetnie sobie daje radę w naszym klimacie. Anyż jest bardzo aromatyczny, trochę słodki w smaku, przez to dodaje kolorytu potrawom. Trzeba koniecznie spróbować ryby pieczonej z anyżem. Z początku smak może wydać się dziwny, niecodzienny, ale to właśnie aromat tradycyjnej staropolskiej kuchni.

Jak przechowywać? Nasiona anyżu dość szybko tracą smak. Aby dłużej cieszyły nas zapachem, warto kupować je w całości, a wedle potrzeb rozgniatać w moździerzu lub mielić. Trzeba je chronić przed światłem i przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Produkty