Bardzo słodki i świąteczny. Domowy eggnog

  1. 21.12.2016
  2. WP Kobieta

Jego smak jest słodki, nieco pikantny i bardzo świąteczny. Eggnog - to bożonarodzeniowy napój angielski na bazie jajka, mleka oraz whisky lub brandy.

Gorący, słodki napój alkoholowy na bazie surowych żółtek jajek oraz mleka i alkoholu. Specjalnie dla dzieci można przygotować wersję bez napojów procentowych. Dla wzbogacenia smaku dodawane są: wanilia, cynamon, miód i gałka muszkatołowa. Ona jest najważniejsza i dodawana na sam koniec. Ważne, żeby była świeżo starta.

Napój znany jest od XVII wieku. W smaku przypominać może trochę ajerkoniak. Przygotowanie eggnog jest łatwe. Można go zrobić na dzień przed podaniem i przechowywać w lodówce.

Potrzebujemy:
5 jajek, 3 żółtka, pół szklanki cukru, 2 szklanki mleka, 1 szklanka śmietanki, 1 łyżeczka gałki muszkatołowej, 1/8 łyżeczki mielonych goździków, 1/8 łyżeczki kardamonu, 115 ml whiskey, 60 ml ciemnego rumu. Do posypania: świeżo mielona gałka muszkatołowa

Ubijamy jajka i cukier w dużej misce do momentu rozpuszczenia się cukru. Później w rondelku podgrzewamy mleko, dodajemy do niego wanilię i pozostałe przyprawy. Doprowadzamy do granicy wrzenia i zdejmujemy z ognia.
Do masy jajecznej dodajemy małe ilości gorącego mleka z przyprawami, ciągle energicznie ubijając.
Masę wlewamy do garnka i podgrzewamy do temperatury powyżej 70 stopni. Następnie zdejmujemy z ognia, czekamy, aż ostygnie, chłodzimy w lodówce.
Przed podaniem dodajemy alkohol i posypujemy świeżo startą gałką muszkatołową. Jeśli chcemy zrobić wersję dla dzieci, wystarczy zrezygnować z dodania alkoholu do drinka. Przed podaniem należy egg nog ponownie podgrzać.

Produkty