Co warto wiedzieć o pierogach?

  1. 8.12.2016
  2. Redakcja Kobieta WP

Dawniej pojawiały się na polskim stole od święta, dziś są jednym z najbardziej popularnych dań barowych. Tak się do nich przywiązaliśmy, że zaczęliśmy je traktować jako danie kuchni staropolskiej.

W rzeczywistości tak dobrze znane nam pierogi pojawiły się najwcześniej na terenie Chin, stamtąd też trafiły na europejskie stoły. Dziś spotkać można je w niemal każdej kuchni świata, zaś ich różnorodność może wprawić w zdziwienie niejednego smakosza. Co warto wiedzieć o pierogach?

Światowa kariera pieroga

Za ojczyznę pierogów uznawane są Chiny, z których danie to trafiło na stoły europejskie. Jako pierwszy zachwycił się nimi Marco Polo, dzięki któremu zagościły na stałe w kuchni włoskiej. Do Polski pierogi przywędrowały w XIII wieku z Rusi Kijowskiej za sprawą Jacka Odrowąża. Najpierw pojawiały się na stołach z okazji ważnych wydarzeń, przy czym każde święto miało własnego pieroga. Na weselach podawano zatem duże "kurniki", zaś na stypach - żałobne pierogi zwane knyszami, jesienią pierogi z grzybami, na Wigilię z kapustą i grzybami. Z czasem upowszechniły się do tego stopnia, że stały się jedną z najpopularniejszych potraw na naszych stołach.

Proste ciasto - fantazyjny farsz

Pieczone, gotowane lub smażone - bez względu na to, jakiej obróbce termicznej zostaną poddane, ich najważniejszym składnikiem jest ciasto. Powstaje ono z mąki, gorącej wody oraz tłuszczu, można dodać do niego również jaja. Ciasto takie ugniatane jest na plastyczną masę, z której po rozwałkowaniu wykrawane są krążki nadziewane zgodnie z indywidualnymi preferencjami.

O ostatecznym smaku pierogów decyduje farsz. Można podawać je na słodko (np. z owocami lub twarogiem), można uczynić z nich pikantną potrawę. O tym, jak zróżnicowane są pierogi pod tym względem, przekonać się można bardzo szybko. Wystarczy przyjrzeć się bliżej kulinarnym tradycjom poszczególnych części świata.

Pierogi w kuchniach świata

Pierogi spotkać można niemal na całym świecie. Różnią się sposobem podawania oraz farszem, choć podstawowe zasady ich przyrządzania są wszędzie takie same. Na Bałkanach spotkać możemy się z obsmażanymi pierogami nadziewanymi mięsnym farszem, w Chinach - z pierożkami o nazwie wonton, podawanymi z krewetkami, w krajach Ameryki Południowej i Środkowej - z empanadas. Włosi mają zaś swoje tortellini, czyli małe pierożki podawane z sosem pomidorowym oraz parmezanem.

Znane i cenione są również rosyjskie pierożki, noszące nazwę pielmieni, nadziewane mięsem i popularne do dziś na terenach dawnego zaboru rosyjskiego.

Kuchnia polska również może pochwalić się oryginalnymi i zróżnicowanymi przepisami na pierogi. Najczęściej na naszych stołach pojawiają się pierogi z mięsem lub z kapustą i grzybami, choć w niektórych regionach farsz powstaje z kaszy gryczanej lub białej kiełbasy. Chętnie zjadamy pierogi ruskie, których farsz składa się z cebuli, ziemniaków oraz twarogu. Najmłodsi zajadają się natomiast słodkimi pierogami z twarogiem lub owocami. To, jaki farsz pojawi się w pierogach, zależy od fantazji kucharza. Dobrym pomysłem na słodkie danie mogą być pierogi z jabłkami. Nie tylko dzieci je pokochają.

Produkty