Drogie Boże Narodzenie. Ceny jajek biją rekordy

  1. 11.12.2016
  2. WP Kobieta

Na polskie stoły jajka z pełnym impetem wkraczają przy okazji świąt Wielkanocnych. Nie brak ich jednak w przepisach wigilijnych, przede wszystkim jako jednego z głównych składników domowych pierogów i ciast. Często też stanowią podstawę świątecznego śniadania czy uroczystej kolacji, gdzie, na przykład w wersji faszerowanej, stają się apetyczną kolorową przekąską.

W święta czekają nas niezłe jaja - przynajmniej jeśli chodzi o… jaja. Eksperci alarmują: ich ceny najprawdopodobniej dramatycznie skoczą tuż przed Bożym Narodzeniem.Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz w Poznaniu ten skok określa wręcz mianem "dramatycznego". Już teraz hurtowy zakup produktu kosztuje prawie o 50 proc. więcej niż w październiku. Warto zrobić zapasy na święta, aby później nie przepłacać.

Jajka na świątecznym stole – pyszna przekąska
Z ostatnich cotygodniowych biuletynów "Rynek jaj spożywczych" Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że określenie to nie jest na wyrost. Jeszcze pod koniec października średnie ceny sprzedaży w zakładach pakowania jaj wahały się od niespełna 21 groszy (rozm. S) do prawie 35 groszy (rozm. XL). Pod koniec listopada KIPDiP alarmowała: "jeśli sytuacja się nie zmieni, wkrótce możemy spodziewać się istotnych podwyżek w handlu detalicznym". Czarna przepowiednia powoli się sprawdza, bo według resortu rolnictwa na początku grudnia za jedno jajko trzeba już było zapłacić o ok. 10 groszy więcej: 31 za S-kę, 44 za XL-kę.

- Ostatnich kilkanaście miesięcy było dla producentów jaj bardzo trudnych. Hurtowe ceny jaj w tym okresie często nawet nie rekompensowały ponoszonych kosztów. Wiele ferm zmniejszało wielkość produkcji, aby przetrwać ekonomicznie ten trudny okres. Można więc domniemywać, że obecny gwałtowny wzrost ceny jaj jest także elementem powrotu rynku do pewnej równowagi - wyjaśnia prezes KIPDiP Rafał Ratajczak.

Czy oznacza to, że lepiej odpuścić sobie w tegoroczne święta potrawy z jajkami? Zdecydowanie nie. Zwłaszcza że dietetycy już dawno temu odesłali do lamusa mit o szkodliwości spożywania jaj jako cholesterolowej bombie. Wręcz przeciwnie, eksperci z całego świata przekonują o ich prozdrowotnym, a nawet wspomagającym odchudzanie działaniu. Salomonowym rozwiązaniem będzie po prostu zrobienie zapasów już teraz.

Produkty