Jak pomóc przeciążonej wątrobie?

  1. 27.12.2016

Święta to czas wytężonej pracy dla wątroby. Jemy często, dużo i tłusto. Zazwyczaj zapominamy o ważnych zasadach i pochłaniamy wszystko, co znajduje się na stole, zamiast skosztować po kawałeczku każdego specjału. Nie ma się więc co dziwić, że wątroba się buntuje. Możemy jednak jej pomóc naturalnymi sposobami.

Wątroba jest naszym największym laboratorium chemicznym. Reguluje poziom hormonów, przekształca składniki pokarmowe w energię, usuwa szkodliwe toksyny, a produkując żółć, wspomaga trawienie tłuszczów. Gdy jednak przesadzimy z jedzeniem, zaczyna szwankować. A święta to dla niej prawdziwe tortury. Żeby jej pomóc, możemy sięgnąć po jedną z trzech roślin, które świetnie działają na wątrobę.

Ostropest plamisty

Podobny do ostu ostropest plamisty to znakomity ratunek dla naszej przeciążonej wątroby. Stosowany profilaktycznie chroni ją przed uszkodzeniem, stłuszczeniem, marskością oraz toksynami. Pomaga także przy zatruciu. Na szczególną uwagę zasługuje obecna w nim sylimaryna, której właściwości zostały bardzo gruntownie zbadane. Substancja ta działa ochraniająco, stymuluje regenerację błon komórek wątroby i pobudza wydzielanie żółci. Sylimarynę od lat wykorzystuje się w przemyśle farmaceutycznym do produkcji leków na schorzenia wątroby.

Ostropest obniża także poziom cholesterolu i pomaga osobom przyjmującym preparaty obciążające wątrobę, a także borykającym się z wirusowym zapaleniem tego narządu. Jest także stosowany przy uszkodzeniach wątroby spowodowanych alkoholem, lekami, narkotykami oraz innymi substancjami toksycznymi.

Nasiona ostropestu warto wprowadzić do codziennego jadłospisu. Można je kupić w sklepach zielarskich lub ze zdrową żywnością. Wystarczy je zmielić lub rozetrzeć i dodawać (2-3 łyżeczki) do sałatek, zup czy kanapek.

Karczoch

Świetnym wsparciem dla wątroby jest także karczoch. Zawarte w jego liściach substancje aktywne stymulują wytwarzanie żółci i działają ochronnie na komórki wątroby. Zgodnie z zaleceniami europejskiego ziołolecznictwa (European Society of Cooperative of Phytotherapy - ESCOP) wyroby z liści karczocha wspomagają funkcje trawienne żołądka i wątroby, a także ułatwiają oczyszczanie organizmu. Kluczowymi związkami w tej roślinie są cynaryna i luteolina. Nie tylko działają ochronnie na wątrobę, ale także obniżają poziom cholesterolu oraz lipidów we krwi.

Karczoch na talerzu owszem posiada cenne właściwości, ale najlepiej działa w postaci skoncentrowanej, dlatego warto sięgać po wyciąg z jego liści - łagodzi nudności, bóle brzucha i wzdęcia, działa wiatropędnie i odtruwa organizm.

Mniszek lekarski

We Francji uważany jest za bardzo cenną roślinę dietetyczną, przewyższającą pod tym względem sałatę – głównie dlatego, że zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i ułatwia trawienie pokarmów. Idealnie nadaje się na kuracje wątroby, uwalnia bowiem miąższ wątroby od toksyn. Działa moczo- i żółciopędnie. Największe właściwości lecznicze w tym wypadku przypisuje się nie liściom, ale korzeniowi, który jest jednym z najbardziej efektywnych ziół oczyszczających.

Samodzielnie możemy przygotować odwar z suszonych korzeni mniszka (do kupienia w sklepach zielarskich). Dwie łyżki rozdrobnionych korzeni zalewamy pół litra wrzącej wody i gotujemy na wolnym ogniu pod przykryciem ok. 10 minut. Po ostygnięciu przecedzamy. Tak przygotowany odwar pije się 2–3 razy dziennie przed jedzeniem jako środek ułatwiający trawienie, żółciopędny, odtruwający i moczopędny.

Produkty