Triki na brzydki zapach w lodówce

  1. 28.12.2016
  2. RAF

Fetor mogą wywoływać zarówno rozkładające się resztki pokarmów, jak i produkty spożywcze o intensywnym „aromacie”. Bez względu na przyczynę, nieprzyjemny zapach w lodówce bywa sporym problemem, potrafiącym skutecznie zniechęcić do zjedzenia nawet najpyszniejszych przechowywanych tam smakołyków. Na szczęście istnieje sporo prostych sposobów na jego usunięcie.

Ocet
Wodny roztwór kwasu octowego powstający w wyniku fermentacji spirytusu (buraczanego lub ziemniaczanego), po jego wcześniejszym rozcieńczeniu do odpowiedniego stężenia, był przed laty obowiązkowym produktem w większości polskich domów.
Także dzisiaj nie powinniśmy zapominać o occie, który uchodzi za bardzo ekologiczny środek czyszczący. Dzięki antybakteryjnym właściwościom możemy go wykorzystać do umycia lodówki i pozbycia się z jej wnętrza nieprzyjemnych zapachów. Jeśli nie mamy czasu na dokładne czyszczenie chłodziarki, wystarczy wlać trochę octu do pojemnika z atomizerem i spryskać wnętrze urządzenia, a nadmiar płynu wytrzeć papierowym ręcznikiem.

Soda oczyszczona
Wodorowęglan sodu to związek o niezwykle wszechstronnym zastosowaniu, wykorzystuje się go zarówno do prania i sprzątania, domowych wypieków, jak i leczenia infekcji intymnych czy wybielania zębów.
Produkt przyda nam się również, gdy chcemy usunąć przykry zapach z lodówki. Pozbędziemy się go, myjąc wnętrze chłodziarki ciepłą wodą z dodatkiem sody oczyszczonej. Związek wykazuje silne właściwości absorbujące nieprzyjemne zapachy, dlatego warto też umieścić w lodówce talerzyk z kilkoma łyżeczkami tego proszku.

Proszek do pieczenia
Jeśli nie mamy w domu sody oczyszczonej, do usunięcia brzydkiego zapachu w lodówce możemy wykorzystać proszek do pieczenia, którego głównym składnikiem jest wspomniany już wodorowęglan sodu.
Jak go stosować do odświeżenia chłodziarki? Sposób jest banalnie prosty – wystarczy wsypać proszek do pieczenia na miseczkę i zostawić ją, przynajmniej na kilka godzin, na jednej z półek lodówki.

Cytryna
Ten uniwersalny owoc, będący skarbnicą cennych witamin i znakomitym dodatkiem do rozmaitych potraw, jest również skutecznym środkiem… czyszczącym. Świetnie pochłania też nieprzyjemne zapachy, dlatego jeśli chcemy pozbyć się fetoru z lodówki, warto pokroić cytrynę na ćwiartki i zostawić na kilka dni wewnątrz chłodziarki. Niektórzy wzmacniają efekt, wydrążając w miąższu owocu dziurkę i wsypując tam sól.

Świeżo zmielona kawa
To nie tylko podstawowy składnik pysznego i aromatycznego napoju, ale również skuteczne remedium na nieprzyjemne zapachy wydobywające się z wnętrza lodówki.
Kawę (powinna być świeżo zmielona) wysypujemy na talerzyk i zostawiamy na noc w chłodziarce. Jeśli następnego dnia fetor nie zniknie, powtarzamy operację z nową porcją. Po wyjęciu z lodówki należy ją wyrzucić, ponieważ nie nadaje się już do przygotowywania naparu. Chyba że lubimy ekstremalne doznania smakowe.

Zmięta gazeta
Jeden ze sposobów, które chętnie stosowały nasze babcie czy mamy, i to jeszcze w czasach, gdy lodówka uchodziła w Polsce za synonim luksusu. Jego skuteczność bywa poddawana w wątpliwość, ale nie brakuje też głosów, że pozostawienie na noc w chłodziarce zmiętych gazet (powinny być to dzienniki, drukowane na zwykłym papierze, a nie kolorowe, lakierowane magazyny) skutecznie pochłania brzydkie zapachy.

Mleko
O tym, jak skutecznie mleko pochłania zapachy z otoczenia, możemy przekonać się, gdy zostawimy nieprzykryte naczynie z mlekiem obok silnie naczosnkowanej kiełbasy czy śledzika z cebulką.
Dlatego te właściwości absorbujące fetor warto wykorzystać do odświeżenia powietrza w lodówce. Wystarczy pozostawić w niej na noc szklankę świeżego mleka.

Jabłko
Kolejny smaczny i zdrowy owoc, który możemy także wykorzystać do usunięcia z lodówki nieprzyjemnych zapachów. W jaki sposób? Jabłko obieramy ze skórki i kroimy na ćwiartki, a następnie układamy je na półkach chłodziarki, wymieniając na świeże co 12 godzin.

Żwirek dla kotów
Produkt, który sprawdzi się nie tylko w kuwecie naszego czworonożnego pupila. Na półkach w sklepach zoologicznych czy supermarketach nie brakuje rozmaitych rodzajów żwirku skutecznie absorbującego nieprzyjemne zapachy i zapewniającego ochronę antybakteryjną. Te właściwości sprawdzą się także w lodówce. Wystarczy wysypać trochę żwirku na miseczkę i umieścić go na półce chłodziarki.

Pochłaniacz zapachów
Najprostszym rozwiązaniem problemu fetoru w lodówce jest zakup pochłaniacza zapachu, czyli pojemnika zawierającego węgiel aktywowany, działającego nawet kilka tygodni. Możemy też przygotować go samodzielnie – wystarczy kostkę niewykorzystanego podczas grillowania węgla drzewnego włożyć do lnianego woreczka i umieścić w chłodziarce.

Produkty