Jak przedłużyć żywot choinki?

  1. 30.11.2016
  2. Redakcja Kobieta WP

Najważniejszy jest wybór choinki. Jeśli kupisz choinkę ściętą dawno temu, nie możesz się spodziewać, że dotrwa do Nowego Roku. Choinka którą wybierzesz powinna być świeża i zdrowa - taka choinka prawidłowo pielęgnowana ma szansę przetrwać 3-4 tygodnie. Najlepiej, aby do czasu sprzedaży była przechowywana na dworze - choinki trzymane w ciepłych pomieszczeniach są przesuszone.

Świeże i zdrowe choinki mają elastyczne gałązki - jeśli je mocno zegniesz to nie powinny się złamać, igły powinny mieć jasnozielony kolor a choinka powinna mocno pachnieć. Pień drzewka powinien być wilgotny. Jeśli igły są na końcach brązowe i bardzo ostre w dotyku oznacza to, że drzewko jest przesuszone i nie wytrzyma całych świąt. Po kupieniu choinki trzymaj ją przez około 1 dzień w garażu zanim przyniesiesz ją do domu. Choinka powinna się stopniowo przystosować do wysokiej temperatury. Przyniesienie jej prosto z zimnego lasu do gorących pomieszczeń może sprawić, że igiełki jej szybko opadną.

Jak już przyniesiesz drzewko do domu obetnij jej kawałek pieńka - około 2-3 cm wyżej niż poprzednie cięcie. Dzięki świeżemu cięciu, drzewko będzie łatwiej wchłaniać wodę. Drzewko włóż do wiaderka z ciepłą wodą, w ten sposób pory bardziej się otworzą a drzewko będzie bardziej nawodnione. Warto wykorzystać glicerynę. Dodając od czasu do czasu kilka kropel gliceryny do naczynia z wodą, w którym zanurzony jest pień, opóźnimy żółcenie i opadanie igiełek.

Z daleka od ogrzewania

Igiełki opadną najszybciej, jeśli choinkę umieścimy przy źródle ciepła. Jeśli stoi przy kaloryferze, jak najszybciej ją przenieśmy.

Dobra doniczka

Aby drzewko trzymało się w doniczce/wiaderku zasyp je piaskiem. Pamiętaj, że piasek powinien być przez cały czas mocno wilgotny. Choinka, która nie będzie miała dostępu do świeżej wody wytrzyma co najwyżej tydzień. Jeśli zdecydowaliśmy się na drzewko, które później posadzimy, sprawdźmy stan doniczki. Czy ma otworki umożliwiające odpływ nadmiaru wody? Jeśli nie, musimy je jak najprędzej wykonać, ponieważ bez nich wokół korzenia mogą rozpocząć się procesy gnilne i choinka będzie osłabiona.

Jeżeli chcemy zachować świerk do wiosny, najlepiej jest od razu wsadzić go do większej donicy z dziurkami i obsypać dużą ilością ziemi (możemy też dodać odrobinę nawozu dla iglaków). Po przesadzeniu donicę wkładamy do dużej podstawki i solidnie podlewamy. Pamiętajmy o codziennym nawadnianiu, ponieważ drzewko w ciepłym mieszkaniu szybko się przesusza. Choinkom ciętym warto przyciąć pień. Dzięki temu drzewko będzie lepiej absorbować wodę i dłużej ozdabiać mieszkanie. Pamiętajmy też, że pień po umieszczeniu w stojaku powinien być zanurzony w wodzie.

Zadbajmy o odpowiednią wilgotność powietrza

Nic tak nie niszczy choinki, jak zbyt suche powietrze. W wielu mieszkaniach w sezonie grzewczym wilgotność powietrza jest niska. Najprostszym rozwiązaniem jest postawienie na grzejnikach płaskich pojemniczków z wodą. Pamiętajmy też o częstym zwilżaniu choinki spryskiwaczem do kwiatów.

Udostępnij Tweetnij Wykop