Jak zrobić ozdoby choinkowe z makaronu?

  1. 30.11.2016
  2. Redakcja Kobieta WP

O mieniących się, czerwonych, złotych i zielonych bombkach można było tylko pomarzyć. Były drogie i niezbyt łatwo dostępne. Dziś możemy kupić najpiękniejsze i najbardziej wymyślne bombki. Jednak wiele osób wraca do korzeni i samodzielnie wykonuje ozdoby świąteczne. Nie wszyscy wiedzą, że tanim i łatwym w obróbce tworzywem do ich wykonania jest makaron. Makaronowe ozdoby są w tym sezonie świątecznym modne.

Co potrzebujemy, by je przygotować? Wystarczy zaopatrzyć się w makaron (najlepiej wybrać długą i grubą odmianę), klej do drewna, sznurek, brokat i pistolet do klejenia. Za najprostszy model zapłacimy od 10 do 15 zł. Zacznijmy od prostego ćwiczenia. Zlepiamy naszym „glue gunem” po dwa kawałki makaronu (rurki). Potrzebujemy cztery takie pary. Potem złączamy je, by przybrały kształt gwiazdki i znowu posiłkujemy się pistoletem. Zanim klej zastygnie, posypujemy całość brokatem. Dolepiamy sznureczek, by móc zawiesić naszą gwiazdkę na choince i gotowe. Prawda, że to dziecinnie proste? Ta własnoręcznie wykonana ozdoba nabierze eleganckiego wyglądu, gdy na koniec potraktujemy ją złotym lub srebrnym sprayem (6-10 zł za puszkę).

Możemy też wykonać ozdobny, fantazyjny kwiat. W tym celu musimy zaopatrzyć się w makaronowe duże muszelki. Na szczęście w sklepach jest ogromny wybór makaronów. Ich kształty i kolory są czasami wręcz zaskakujące.

Gdy mamy w sobie duże pokłady cierpliwości, spróbujmy przygotować gwiazdkę z kilkudziesięciu małych makaronowych koralików. Pierwszym krokiem jest stworzenia środka ozdoby, składającego się z siedmiu połączonych klejem koralików. Potem dołączamy do tej konstrukcji ramiona. Następnie sięgamy po brokat lub spray w kolorze, który nam się najbardziej podoba (najlepiej sprawdzi się srebrny i złoty, ale nie ograniczajmy naszej wyobraźni).

Ciekawym pomysłem są też aniołki. Do ich wykonania potrzebujemy: kilka rodzajów makaronu (rurki, muszelki, koraliki, kokardki potrzebne do wykonania skrzydełek, kierownice, z których zrobimy aureolę oraz kolanka – rączki anioła); szpilki, wykałaczki, klej i oczywiście spray. Zanim przystąpimy do składania figurki, potraktujmy nasze tworzywo kolorowym sprayem. Pomocą mogą nam służyć filmy instruktażowe, które wielu użytkowników publikuje w sieci. Tam krok po kroku tłumaczą, jak wykonać perfekcyjnego aniołka, który będzie ozdobą naszej choinki.

Jeśli jesteśmy przy drzewku, wspomnijmy, że je też możemy stworzyć z makaronu. Potrzebujemy stożka, makaronu (rurki i koraliki), brokatu, spraya i pistoletu. Formujemy stożek o dowolnej wielkości, w zależności od naszej fantazji. Teraz czeka nas mozolna praca. Musimy przykleić rurki do stożka. Najlepiej, gdy zaczniemy od dolnych warstw. Przyklejamy je dookoła, jedna obok drugiej, na podobieństwo igieł w prawdziwej choince. Gdy dobrniemy do końca tego zadania, sięgamy po spray i pokrywamy nasze drzewko warstwą koloru. Możemy też udekorować je brokatem. Na tym etapie warto założyć gumowe rękawiczki, żeby potem nie musieć szorować srebrno-złotych dłoni.

Od naszej wyobraźni zależy teraz, czy owiniemy choinkę ozdobnym sznurkiem, na podobieństwo łańcuchów. Nie zapomnijmy o tym, by na szczycie nakleić gwiazdkę. Może być wykonana z makaronu albo możemy posiłkować się gotową ozdobą ze sklepu papierniczego.

Dodajmy, że w sklepach możemy zaopatrzyć się nawet w spray o zapachu choinki, co sprawi, że nasze makaronowe drzewko będzie pięknie pachnieć.

W zabawę w tworzenie makaronowych ozdób możemy zaangażować całą rodzinę, a w szczególności najmłodszych domowników. Będzie to dla nich lekcja kreatywności i cierpliwości.

Udostępnij Tweetnij Wykop