Własnoręczne ozdoby nie tylko na choinkę

  1. 30.11.2016
  2. Redakcja Kobieta WP

Wiele osób pamięta czasy, gdy w przedszkolu czy na lekcjach ZPT w szkole podstawowej przez pół grudnia mozolnie przygotowywało się, wręcz „produkowało” kolorowe, papierowe łańcuchy.

O mieniących się, czerwonych, złotych i zielonych bombkach można było tylko pomarzyć. Były drogie i niezbyt łatwo dostępne. Dziś możemy kupić najpiękniejsze i najbardziej wymyślne bombki. Jednak wiele osób wraca do korzeni i samodzielnie wykonuje ozdoby świąteczne.

Od kilku lat wraca moda na własnoręcznie wyczarowywane dekoracje choinkowe. Są wyjątkowe i niepowtarzalne. W zabawę w ich tworzenie możemy zaangażować całą rodzinę, a w szczególności najmłodszych domowników. Będzie to dla nich lekcja kreatywności i cierpliwości.

Poza tym jest to rozwiązanie przyjazne środowisku. Jak zrobić ekologiczne ozdoby? Dzieci w wielu przedszkolach uczą się robić piękne przedmioty na przykład z rolek po papierze toaletowym, zużytych żarówek, butelek i słoików. Znana z ekologicznego podejścia do życia Reni Jusis robi efektowne łańcuchy z zużytych słomek do picia.

- Ozdoby dają nie tylko frajdę naszym najmłodszym, ale służą oszczędzaniu środowiska. Zbierajcie nakrętki, kartony, butelki, wszystko, co można ponownie wykorzystać - zaapelowała wokalistka.

I tak z kapsli możesz zrobić urocze renifery. Czego będziesz potrzebować? Kapsli od butelek, pistoletu wypełnionego klejem, oczu z plastiku, akrylowej farby, gałązek (posłużą jako rogi), czerwonych guziczków oraz tasiemki w tym samym kolorze. Kapsle pomaluj farbą (najlepiej w kolorze szarym lub beżowym), do wewnętrznej strony przyklej oczy i guzikowy nos renifera. Na koniec z tyłu doklej wstążkę. Prawda, że proste? Z kapsli możesz też stworzyć bałwanka.

Na choince pięknie będą prezentowały się też woskowane szyszki. Nie napracujemy się podczas ich wykonania, a efekty nas oczarują. Musimy przygotować szyszki, pszczeli wosk, brokat, klej, pistolet oraz nici. Wosk rozpuszczamy w garnku, gotując go na małym ogniu. W międzyczasie do szyszek doczepiamy nitki. Następnie chwytamy szyszkę za nitkę i na chwilę zanurzamy w roztopionym wosku. Powtarzamy ten proces kilka razy. Żeby choinka pięknie się mieniła, posypujemy szyszki brokatem.

Nie wszyscy wiedzą, że tanim i łatwym w obróbce tworzywem do wykonania nietypowych bombek jest makaron. Makaronowe ozdoby są w tym sezonie świątecznym modne. Czego potrzebujemy, by je przygotować? Wystarczy zaopatrzyć się w makaron (najlepiej wybrać długą i grubą odmianę), klej do drewna, sznurek, brokat i pistolet do klejenia. Za najprostszy model zapłacimy od 10 do 15 zł.

Możemy wykonać gwiazdki (z kilkudziesięciu małych makaronowych koralików), fantazyjny kwiat, a nawet drzewko! Ciekawym pomysłem są też aniołki. A może spróbuj przygotować choinkowe zawieszki z filcu. To materiał, dzięki któremu zrobisz renifery, serduszka, gwiazdki. Nie ograniczaj się niczym. Taka praca świetnie odstresowuje.

Możesz też postawić na jadalne dekoracje świąteczne. Pierniki są nie tylko smaczne. Świetnie nadadzą się jako ozdoby choinkowe, które potem domownicy schrupią ze smakiem. Nanizaj je na kolorowe nitki – najlepiej czerwone - i powieś na drzewku.

Do oświetlenia wykorzystaj lampki ledowe (diodowe). Zużywają mniej energii od tych tradycyjnych. Poza tym możesz je kupić w wersji bezprzewodowej.

W okresie adwentu można też zebrać w lesie czy w parku gałęzie, żołędzie czy szyszki, zasuszyć je, a później wykorzystać do świątecznych dekoracji. Również zawieszone na choince zioła (związane w bukieciki lub przesypane do woreczków) stworzą klimatyczną i domową atmosferę. Nie wspominając o ich niemal magicznym aromacie.

Udostępnij Tweetnij Wykop