10 nietaktownych prezentów na Boże Narodzenie

  1. 9.12.2016
  2. Redakcja Kobieta WP

Zanim zrobicie świąteczne zakupy, przeczytajcie nasz antyporadnik, z którego dowiecie się, czego nie wolno nigdy kupować na gwiazdkowy prezent.

Poprawiacze urody/sylwetki

Nie kupujemy prezentów, które jednoznacznie sugerują, że osoba obdarowywana (częściej dotyczy to kobiet) posiada jakieś mankamenty urody. Nietaktem będzie więc wyszczuplająca bielizna, krem na zmarszczki, depilator, karnet na zajęcia odchudzające, waga oraz przedmioty do mycia i codziennego utrzymywania higieny.

Pieniądze

To żadna sztuka dać komuś banknot. Komunikat jest jasny: nie miałem czasu szukać dla ciebie prezentu, nie wiem, co lubisz, cały ten zwyczaj to zawracanie głowy… Pieniądze nie są prezentem na Boże Narodzenie, kiedy kupujemy coś od serca i specjalnie dla danej osoby.

Własne zdjęcie w ramce

Typowy błąd popełniany przez ludzi zapatrzonych w siebie, przekonanych o tym, że własny wizerunek jest najlepszym, co możemy dać drugiej osobie. Stawia obdarowanego w niezręcznej sytuacji, w której zamiast obrazów czy innych drobnych dzieł sztuki powinien na ścianie lub na kominku ustawić portret „mikołaja”. Robiąc tego typu upominek, narażacie się jedynie na śmieszność.

Bibeloty

Zanim kogoś obdarujesz czymś, zastanów się, co można zrobić z danym przedmiotem. Czy jest on w jakikolwiek sposób użyteczny, czy jedyną funkcję jaką pełni, jest zbieranie kurzu. Nie na wiele zdadzą się upominki typu gipsowa figurka, obrazek z tandetnym zachodem słońca czy też wazonik.

To samo, co rok temu

Nie zawsze jesteśmy w stanie wszystko zapamiętać, ale postarajmy się nie powtarzać takich samych prezentów rok po roku. Jeśli to zrobimy, obdarowany poczuje się zaszufladkowany lub zignorowany, a w rzeczywistości świadczyć to będzie jedynie o braku wyobraźni wybierającego prezenty.

Odzież używana

Nawet jeśli jesteśmy fanami takich ubrań i umiemy w lumpeksach wygrzebać odjazdowe ciuchy, to nie nadają się one absolutnie jako prezent. Taki podarunek świadczy o ignorancji i zupełnym braku taktu.

Chińszczyzna

Nie musisz kupować drogich prezentów. Ale unikaj kupowania upominków świątecznych w sklepach z gatunku „wszystko po 5 zł”. Będą one z całą pewnością kolorowe, plastikowe, tandetne i prawdopodobnie zepsują się jeszcze zanim odejdziecie od świątecznego stołu.

Luksusowe prezenty

Prezent nie powinien być tani i tandetny, ale też nie może wprawiać obdarowywanego w zakłopotanie. Nie należy więc kupować rzeczy bardzo drogich. Nietaktem jest także robienie bardzo kosztowych prezentów tylko wybranym członkom rodziny, a pomijanie lub kupowanie tanich drobiazgów pozostałym. Jeśli chcesz kupić pierścionek z diamentem żonie lub córce, daj go jej w cztery oczy w domowym zaciszu, a nie podczas uroczystej kolacji wigilijnej.

Rzeczy typu „kiedyś będzie idealne”

Unikajmy obdarowywania, zwłaszcza dzieci, prezentami na przyszłość. Kompletnym bezsensem jest sprezentowanie dziecku np. ubrań, które będzie mogło nosić za kilka lat czy osobie, która nie nosi okularów ozdobnego etui na nie. Warto skoncentrować się jednak teraźniejszości.

Przedmioty, które kiedyś sami dostaliśmy

Szczytem nietaktu i braku dobrego wychowanie jest przekazanie prezentu, który kiedyś otrzymaliśmy od kogoś innego, zwłaszcza jeśli ta osoba jest obecna w gronie świętujących Wigilię. Nie może być tak, że święta stają się okazją do pozbycia się niepotrzebnych przedmiotów lub nietrafionych prezentów. Traktujmy wymyślanie prezentów jak coś kreatywnego, od serca, a nie jako działanie utylizacyjne…

Udostępnij Tweetnij Wykop