Jak prawidłowo ubrać choinkę, żeby wyglądała zjawiskowo?

  1. 3.12.2016
  2. Redakcja Kobieta WP

Zwyczaj ubierania choinki swoje korzenie ma w pogańskich rytuałach, które miały zapewnić ludziom bezpieczeństwo, dostatek, pomyślność i zdrowie. Wszelkie dekoracje były talizmanami, które miał odpędzić złe duchy. Z czasem dopiero przystrojone świąteczne drzewko przyjęło się wśród katolików i zostało zaaprobowane przez Kościół. Dziś to nieodłączny element w polskich domach. Jednak nieświadomie, przez drobne błędy, choinka może stać się drzewkiem niezgody - czy to przez poplątane lampki, kilka zbitych bombek czy włosy anielskie, które są wszędzie, ale nie na gałązkach. Oto kilka podpowiedzi, jak sprytnie ubrać choinkę.

Co za dużo to...

Na początku warto oszacować niezbędną ilość dekoracji do wielkości drzewka. Lepiej nie robić tego "na oko". Tyczy się to oczywiście bombek, cukierków, pierniczków i zawieszek w różnych kształtach, ale przede wszystkim lampek. Studenci z Uniwersytetu Sheffield w Wielkiej Brytanii opracowali idealne proporcje dla choinki mierzącej 180 cm. Należy owinąć ją sznurem z lampkami o długości 565 centymetrów, zawiesić na niej 37 średniej wielkości bombek, na czubku umieścić 18-centymetrową gwiazdę, a całość zwieńczyć łańcuchem o długości 919 centymetrów.

Grunt to podstawa

Zanim zaczniemy ubierać choinkę, zadbajmy o jej podłoże. Jeśli nie zakupiliśmy żywej choinki w specjalnej donicy, niezbędny okazać się może specjalny stojak. Następnie rozprostowujemy gałązki, układając je tak, aby prezentowały się najlepiej.

Liczy się kolejność

Najlepiej zacząć od góry, czyli umieszczenia gwiazdy lub ozdobnego szpica na samym czubku drzewka. Następnie podłączamy do prądu i sprawdzamy, czy wszystkie lampki świecą. Jeśli kabel zaczyna się wtyczką - najlepiej zacząć układać światełka od dołu, wokół całej choinki i idąc ku górze. Inna szkołą mówi, aby najpierw rozplątać wszystkie światełka i nakładać je na gałęzie od góry. Duże i ciężkie bombki najlepiej wieszać na niższych gałęziach. Z kolei cukierki czy pierniczki (czyli wszystkie "jadalne" dekoracje) najlepiej zawieszać po środku na skraju gałązek, aby łatwo było je zdjąć. Łańcuchy umieszczamy luźno pomiędzy gałęziami, a włosy anielskie zostawiamy na sam koniec - powinny otoczyć drzewko od czubka do dołu.

Symbolika ozdób i kolory

Zanim powiesimy na naszej choince kolejne pstrokate bombki i plastikowe łabędzie, warto pomyśleć o klasycznych ozdobach i ich symbolice. Dzwoneczki oznaczają dobrą nowinę i radość. Z kolei światełka to broniące światło przed ciemnością i złem. Łańcuchy mają za zadanie wzmocnić więzi rodzinne, a orzechy zawijane w sreberka przynieść dobrobyt i siłę. Na choince mogą pojawić się też jabłka, które zapewniają zdrowie, urodę i są symbolem jabłoni z raju.

Klasyczne kolory, czyli czerwień, zieleń, biel, złoto i srebro powoli urozmaicają inne barwy, w tym odcienie fioletu, niebieski czy brąz.

Udostępnij Tweetnij Wykop