Nie masz pomysłu na prezent? Przeczytaj nasz poradnik

  1. 11.12.2016
  2. WP Kobieta

Dylemat związany z wyborem odpowiedniego prezentu świątecznego potrafi przyprawić o ból głowy. Czasem brakuje nam pomysłu, a czasem po prostu nie mamy pojęcia o marzeniach i zainteresowaniach osoby, dla której szukamy podarunku. Chcąc uniknąć popełnienia gafy i nie sprawić zawodu obdarowywanemu, czerpiemy inspirację z reklam bądź ulegamy wyjątkowej promocji w sklepie. Czy to właściwa droga?

To, czego boimy się w momencie wręczania innym świątecznych prezentów, to rozczarowanie. Choć kultura wymaga podziękowania za prezent i choćby udawania radości z jego otrzymania, po niektórych można poznać, że prezent nie sprawił im radości. Zawód najtrudniej ukryć jest dzieciom, które w sprawach emocji nie potrafią kłamać. Nietrafiony prezent może skutkować płaczem dziecka, a nawet wybuchem histerii. Jeśli więc nie chcemy fundować innym popsucia świątecznego nastroju, warto poznać zasady, jakimi należy się kierować wybierając świąteczny podarunek.

Podstawa – nie dublować

Dużym problemem może być zdublowanie prezentu. Być może ktoś inny z naszych bliskich miał ten sam prezentowy pomysł co my. Na pewno nikt nie będzie zadowolony, jeśli pod choinką znajdzie dwie takie same pary rękawiczek albo identyczne książki. Żeby uniknąć powielania prezentów, warto porozumieć się z resztą bliskich, przynajmniej informując ich o swoich zamiarach w sprawie świątecznych upominków. Innym bezpiecznym rozwiązaniem na niedublowanie prezentu jest jego własnoręczne wykonanie. Prezent handmade to gwarancja niepowtarzalności, a przy okazji pomysł na niebanalny i ceniony prezent.

Szukając inspiracji

Bywa tak, że problem z prezentem spowodowany jest słabą znajomością zainteresowań osoby, którą chcemy obdarować. Czasem jednak, mimo bliskich relacji z tą osobą, nie do końca jesteśmy przekonani, czy na pewno ucieszy ją rzecz, którą dla niej wybraliśmy. Co zrobić by pozbyć się takich dylematów? Zamiast pytać wprost konkretną osobę, najłatwiej zrobić wywiad wśród jej bliskich. Może ktoś z nich zna ukryte pragnienia tej osoby, może ktoś wie, czego najbardziej jej brakuje i co na pewno ją ucieszy? Taki wywiad to bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie w przypadku szukania prezentu dla dzieci. Rodzice najlepiej wiedzą o marzeniach i zainteresowaniach swoich pociech, więc warto ich posłuchać. Będziemy mieć wówczas pewność, że prezent będzie trafiony.
Wybierając prezent można posiłkować się również tzw. listami prezentowymi. W sieci istnieje wiele stron, na których można założyć sobie konto i zrobić listę najbardziej pożądanych rzeczy. Sprawdźmy, czy osoba, którą chcemy obdarować zrobiła swój własny spis prezentów. Być może zostawiła dla nas ukrytą wiadomość.

Kusząca reklama

W okresie przedświątecznym wzrasta ilość reklam w mediach i na ulicy. Niemal wszędzie atakują nas „najlepsze pomysły na gwiazdkowe prezenty”. Czy warto im ufać? Niekoniecznie. Nasze gusta nie są zależne od reklam, więc warto to wziąć pod uwagę zanim zdecydujemy się kupić szeroko reklamowany produkt. Najbardziej podatne na reklamę są dzieci i wyjątkowo w ich przypadku warto posłuchać głosu mediów. W stosunku do dorosłych trzeba być ostrożniejszym. Nie każdemu muszą podobać się modne tej zimy rękawiczki i nie każdy bibliofil musi kochać kryminały, choćby te znajdowały się w dziesiątce najpopularniejszych książek roku. Nie możemy postępować w myśl zasady: skoro wszyscy kupują, to znaczy, że to jest najlepsze. Równie ostrożnie należy podejść do sklepowych promocji, które kuszą na każdym kroku. Trzeba wiedzieć, że w promocji najczęściej dostajemy produkt, który do tej pory w sklepie się trudno sprzedawał.

Jeśli pomysłów brak

Co zrobić, jeśli mimo wielu wysiłków z naszej strony, nie możemy wpaść na dobry pomysł; nie potrafimy się zdecydować, czy kupić sweter czy bluzkę, kolczyki czy naszyjnik, książkę czy film? Jeśli mamy takie dylematy, trzeba pomyśleć nad innym rozwiązaniem. Najgorszą możliwością, wyjątkowo nietaktowną w Boże Narodzenie, jest prezent w postaci koperty z pieniędzmi. Myślenie, że dzięki temu, osoba obdarowana kupi sobie cokolwiek jej się podoba – jest w tym przypadku błędne. Święta, w przeciwieństwie do ślubu, nie są dobrą okazją do wręczania pieniędzy. W tych dniach każdy liczy na niespodziankę i wykazanie przez bliskich odrobiny zaangażowania w kwestie prezentowe. Jeśli jednak kompletnie nie mamy pojęcia co kupić, a prezent własnoręcznie zrobiony nie wpisuje się w nasze umiejętności, bezpiecznym rozwiązaniem jest zakup i podarowanie bonu prezentowego. Dziś większość sklepów uruchamia taką ofertę przed świętami Bożego Narodzenia. Proponowane bony zakupowe mają formę plastikowych kart albo eleganckich voucherów o różnych wartościach. To bardziej taktowny prezent niż same pieniądze. Osoba obdarowana też powinna być zadowolona, bo sama może dobrać odpowiedni dla siebie prezent. Miłośnik literatury wybierze sobie książkę, której nie czytał, a wielbicielka trendów wykorzysta bon na skompletowanie swojej garderoby.

Bez nerwów i pośpiechu

Wybieranie odpowiedniego prezentu pod choinkę nie musi być kłopotliwe, a sam prezent nie musi rozczarowywać. Najgorszym doradcą jest stres, więc nie zostawiajmy kupowania świątecznych upominków na ostatnią chwilę. Kupowanie pod wpływem impulsu też nie jest dobrym pomysłem. Jeśli zależy nam na radości obdarowywanych osób, poważnie podejdźmy do tematu. Nie kupujmy wszystkim tego samego, każdego potraktujmy indywidualnie i nieszablonowo. Odrzućmy schematy i starajmy się nie kupować tego samego każdego roku. W ten sposób zwiększymy swoje szanse na powodzenie, a wybrany przez nas prezent będzie miał szansę stać się strzałem w dziesiątkę. Powodzenia!

Udostępnij Tweetnij Wykop