Ozdobne serwety na wigilijny stół

  1. 4.12.2016
  2. Redakcja Kobieta WP

Zanim zaprosimy domowników i gości do wspólnej wigilijnej wieczerzy, należy zadbać o odpowiednie przybranie stołu. Zbędne elementy lub brak odświętnego przybrania mogą skutecznie popsuć atmosferę. Niezależnie od tego czy stawiamy na czerwono-zielone dekoracje lub chłodne, srebrne i białe ozdoby, nie możemy zapomnieć o serwetkach lub serwetach. To nie tylko ładny, ale i praktyczny element stołu.

Jaki materiał?

Jeśli marzy nam się harmonijka, stożek lub ładna choinka, najlepiej wybrać serwetki z lnu. Są wygodne do składania i zachowują konstrukcję. Jeśli jednak nie mamy odświętnych serwet, możemy użyć także wypranych i wyprasowanych ściereczek. Te w odcieniach czerwieni, zieleni lub bieli będą strzałem w dziesiątkę. Można je zwyczajnie zwinąć w rulon, owinąć rafią i ozdobić zasuszonym plasterkiem cytryny. Podobnie zawinąć można białe, klasyczne ręczniki papierowe - najlepiej aby nie miały dodatkowych nadruków. Z kolei małe, jednorazowe serwetki można ułożyć jedna na drugiej i z pliku około dwudziestu, wyciąć kształt motyla. Następnie zebrać od dołu środek, zawinąć dokładnie sznureczkiem tworząc czubek. Na końcu należy wywinąć pojedyncze warstwy, tworząc swego rodzaju kwiatuszek lub pomponik. Ułożone na talerzach będą ekspresowym ratunkiem do otarcia naczynia lub kącików ust.

Efektowna choinka

Symetryczne drzewo na talerzu to jedna z ozdób, które jeszcze przed podaniem barszczu z uszkami zrobi wrażenie na gościach przy stole. Najlepiej sprawdzą się serwety w odcieniach zieleni, ale warto pokombinować z kolorami. Wystarczy przygotować lniane kwadratowe serwety (liczba taka, ile nakryć) oraz spinacze lub biurowe klamerki. Serwetę o wymiarach 40x40 cm składamy dwa razy na pół, otrzymując czterowarstwowy kwadrat. Każdy z rogów zawijamy do góry, tak aby powstały trójkąty - wierzchołki powinny znajdować się dwa centymetry od siebie. Złożoną serwetę odwracamy, kierując podstawy trójkątów do siebie. Końce zaginamy do środka, aby na siebie zachodziły i tworzyły podstawę trójkąta. Serwetkę ponownie przewracamy na drugą stronę, kierując czubki do siebie. Wierzch (trójkątny) każdej z zakładki wsuwać pod warstwę znajdującą się powyżej. Całość powinna mieć stożkowaty kształt. Na końcu spinamy serwetę spinaczem lub klamrą i układamy na talerzu.

Źródło: Shutterstock.com

Serwetkowy savoir - vivre

Zasiadając do stołu, serwetę rozkładamy i kładziemy na kolanach. Błędem jest zakładanie serwety pod szyję. Jej zadaniem nie jest ochrona bieli bluzki czy idealnych printów na krawacie. Służy ona do wycierania kącików ust oraz palców - gdy jemy niektóre potrawy rękoma. Przy tych czynnościach powinno używać się brzegów tkaniny. Do najczęstszych gaf z serwetą w roli głównej należą: przecieranie nią twarzy lub karku, wydmuchiwanie w nią nosa czy czyszczenie brudnych naczyń. W trakcie jedzenia serwetka powinna cały czas spoczywać na naszych kolanach. Odchodząc od stołu, serwetę należy delikatnie złożyć i umieścić na poręczy krzesła lub siedzisku - to znak, że jeszcze nie skończyliśmy posiłku. Natomiast gdy skończymy już jeść, a serweta nie jest potrzebna, należy delikatnie ją złożyć, zakrywając plamy, i położyć z lewej strony talerza.

Udostępnij Tweetnij Wykop