Tu święta trwają cały rok

  1. 17.12.2016
  2. Redakcja Kobieta WP

Obchodzą Boże Narodzenie przez okrągły rok. Nie ma dnia, by o nim nie myśleli. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy wypełniają dokumenty w urzędzie lub gdy wysyłają paczkę. W zdecydowanej większości nie są jednak katolikami ani w ogóle chrześcijanami. Ludność Wyspy Bożego Narodzenia to w trzech czwartych buddyści. Wyznawców Chrystusa jest tutaj zaledwie 12 proc.

Skąd więc wzięła się nazwa tej położonej na Oceanie Indyjskim, a administrowanej przez Australię niewielkiej (o powierzchni zaledwie 135 km kw.) wyspy? Jest ona związana z oficjalną datą jej odkrycia – 25 grudnia 1643 roku – przez brytyjskiego żeglarza, kapitana Williama Mynosa. Bogobojny wilk morski, dopłynąwszy do wyspy w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, taką też postanowił nadać jej nazwę.

Wśród mieszkańców (jest ich łącznie około 1,5 tys.) zdecydowaną większość, bo aż 70 proc. stanowią Chińczycy. Co piąty mieszkaniec jest Europejczykiem, a co dziesiąty – Malajem. W gospodarce wyspy duża rolę odgrywają górnictwo (bogate kopalnie fosforytów), rolnictwo oraz turystyka. Warunki do wypoczynku są tutaj wspaniałe – wiele piaszczystych plaż oraz łagodny klimat ze średnimi temperaturami rocznymi od 21 do 32 st. C.

Trzej Królowie na Pacyfiku

Wyspa Bożego Narodzenia należy do Australii. Leżąca na południowy wschód od tego kontynentu Nowa Zelandia także posiada ziemie, których nazwa związana jest z narodzinami Jezusa Chrystusa. Mowa o Wyspach Trzech Króli, położonych na północny zachód od Wyspy Północnej (drugiej pod względem wielkości wyspy tego państwa) na Oceanie Spokojnym (Pacyfiku).

Wyspy Trzech Króli to archipelag 12 bezludnych wysepek o łącznej powierzchni niecałych 5 km kw. I w tym wypadku nazwa związana jest z dniem odkrycia – dokonał go 6 stycznia 1643 roku Abel Tasman.

Święty Zbawiciel – upodobał sobie obie Ameryki

W nazwach geograficznych obu Ameryk bardzo popularne jest odwoływanie się do treści religijnych. Wśród nich dominuje nazwa Święty Zbawiciel (San Salvador), bezpośrednio odwołująca się do Jezusa Chrystusa. Stolicą Republiki Salwadoru jest leżące w departamencie San Salvador miasto San Salvador. To nie wszystko – w środkowej części tego państwa znajduje się także wulkan San Salvador.

San Salvador to również nazwa: jednej z wysp w Archipelagu Galapagos, wyspy w archipelagu wysp Bahama, rzek w Urugwaju i Chile, a także miast w Argentynie (San Salvador de Jujuy) oraz Meksyku.

Matka Boża zamieszkała w Zatoce Kotorskiej

Także Maryja, matka Chrystusa, ma swoją wyspę. Jest to Wyspa Matki Boskiej na Skale – jedna z dwóch wysepek położonych u wybrzeży miejscowości Perast w należącej do Czarnogóry Zatoce Kotorskiej.

Jest to wyspa sztuczna, która powstawała od XV do XVII wieku – na bazie znajdującej się tam skały. Jak głosi legenda, na skale tej 22 lipca 1452 roku znaleziono obraz Matki Boskiej. Wizerunek rodzicielki Zbawiciela trzy razy przenoszono na stały ląd, ale za każdym razem powracał on na skałę. W końcu rybacy pogodzili się z wolą Bożą, tworząc przy skale wyspę (budowano ją, zatapiając żaglowce wypełnione kamieniami), na której zbudowali kaplicę, a potem piękną świątynię z okrągłą dzwonnicą.

Do dzisiaj stanowi ona wielką atrakcję turystyczną, pozostając też, oczywiście, miejscem kultu religijnego. Co roku 22 lipca na pamiątkę znalezienia obrazu matki Boskiej mieszkańcy Perastu podpływają łodziami wypełnionymi kamieniami do wysepki i rzucają je na dno morza.

Witold Chrzanowski

Udostępnij Tweetnij Wykop