Wyjeżdżasz na Święta? Zabezpiecz się!

  1. 30.11.2016
  2. Redakcja Kobieta WP

Relaksujący, świąteczny wyjazd może zamienić się w prawdziwy koszmar, jeśli po powrocie zastaniesz splądrowane mieszkanie lub samochód. Boże Narodzenie to sezon ogórkowy dla złodziei. Warto o tym pamiętać i zabezpieczyć dobytek, by uniknąć przykrych niespodzianek.

Zainstalowanie alarmu i rolet antywłamaniowych właściwie rozwiązuje problem bezpieczeństwa domu. Właśnie, domu, ale nie mieszkania w bloku lub kamienicy, bo kto z nas zastanawiał się kiedykolwiek nad instalacją alarmu dźwiękowego? Solidne zabezpieczenie stanowi dodatkowy wydatek wynoszący od tysiąca złotych wzwyż. Wiele osób podchodzi do tematu z beztroską, wychodząc z założenia, że epoka kradzieży skończyła się wraz z erą monitoringu. Nic bardziej mylnego.

Boleśnie przekonała się o tym niedawno Karolina z Gdyni: "Złodzieje doskonale wiedzieli, że nie będzie mnie w domu. Nie działali na oślep, skrzętnie przejrzeli wszystkie szuflady i szafy, nie robiąc przy tym nazbyt wielkiego bałaganu. Widać, że mieli czas. Nie było mnie dwa tygodnie. W tym czasie z domu zniknęły wszystkie moje aparaty fotograficzne, obiektywy, dwa komputery i kilka innych drobiazgów – jako fotograf zostałam bez narzędzi do pracy. Drogich narzędzi. Sprawcy zabrali też dowody zakupu sprzętu, karty gwarancyjne. Sąsiedzi niczego nie zauważyli".

Jak zabezpieczyć się przed tego typu wydarzeniami podczas wyjazdu świątecznego, gdy szanse na tymczasowe pomieszkiwanie siostry lub przyjaciółki maleją? Choć wydaje się to zabawne, to jednak warto wstrzymać się z zapowiedziami wyjazdu i relacją z niego „na żywo” na portalach społecznościowych. Na pewno nie możesz ręczyć za lojalność i uczciwość każdej osoby na liście znajomych. Upewnij się, że twoje dzieci także zachowały dla siebie informację o pustym mieszkaniu. To nie paranoja, to całkiem rozsądne. Mimo tego gorącego okresu – spróbuj dogadać się z zaufanym sąsiadem lub kimś z rodziny. Pozostaw mu klucze, by wieczorem zapalił światło w mieszkaniu chociaż na godzinę, podlał kwiaty, opróżnił skrzynkę pocztową, a zwłaszcza ulotki wetknięte w drzwi - najbardziej rzucające się w oczy świadectwo nieobecności lokatorów. Jeśli nie masz tyle zaufania w kwestii kluczy – poproś, by sąsiad codziennie złapał za klamkę i zwrócił uwagę, czy ktoś nie kręci się przy drzwiach.

Jeśli mieszkasz nad morzem lub w górach, to na pewno Twoje mieszkanie jest Mekką dla rodziny i najbliższych znajomych, pochodzących dokładnie z drugiego krańca Polski. Udostępnienie im mieszkania na czas Bożego Narodzenia niesie ze sobą pewne ryzyko drobnych zniszczeń czy konieczności posprzątania. Są to jednak dużo mniejsze straty niż w przypadku wizyty nieproszonych gości.

Wszelkie wartościowe przedmioty, które mogłyby paść łupem złodzieja, złóż w depozycie bankowym lub przechowaj bezpiecznie u rodziny. Zwłaszcza zadbaj o komputery przenośne, telefony, tablety, biżuterię, gotówkę, mniejsze gadżety elektroniczne, aparaty fotograficzne. Ta operacja nie zajmuje wiele czasu ani nie generuje wysokich kosztów. Nie zabezpieczysz w ten sposób telewizora ani zestawu głośników, ale te trudniej będzie wynieść niepostrzeżenie. Chociaż tutaj musimy przyznać, że pomysłowość a także poziom wyspecjalizowania przestępców jest bardzo wysoki.

W kwestii samochodu dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie go na strzeżonym parkingu. Jeśli ten w najbliższym sąsiedztwie ma zajęte miejsca, przedzwoń do tych zlokalizowanych w dalszych częściach miasta. Zostawiając auto pod blokiem wybierz miejsce możliwie najbliższe klatki schodowej, dobrze oświetlone. Jeśli mieszkasz w okolicy słynącej ze znikających samochodów – rozważ przepakowanie go na któreś ze strzeżonych osiedli w twoim mieście. Część z nich mimo braku ogrodzenia zewnętrznego ma własną ochronę, która nie tylko krąży po blokach, ale także po terenie parkingu. Znów kłaniają się dobre relacje ze znajomymi i sąsiadami. Może znasz kogoś, kto mógłby chociaż co kilka dni przestawić Twój samochód o kilka miejsc parkingowych dalej?

Urlop świąteczny, podczas którego będziesz zadręczać się myślami o bezpieczeństwie twojego dobytku, nie ma sensu. Nie odpoczniesz, nie zrelaksujesz się, nie będziesz w pełni czerpać radości z chwil spędzonych z rodziną. Dlatego warto pomyśleć o możliwie najlepszym zabezpieczeniu majątku.

Udostępnij Tweetnij Wykop